Saaremaa Sõjavara Selts korraldab pühapäeval, 16. oktoobril 2022 kell 13 Pärnus Reiu raudteesillal ajaloolise taaslavastuslahingu „Eesti iseseisvuse sünd“. Kell 12-14 avatud Kaitseliidu Pärnumaa maleva varustuse- ja infotelk. Elustamisvõtteid tutvustavad Eesti Punase Risti Pärnumaa seltsi vabatahtlikud projekti „Sinu käed päästavad elu“ raames. Üritus on tasuta.
Rahvusvaheline Militaarajaloo festival on igaaastane suurüritus, kus saavad kokku sõjaajaloo klubide liikmed erinevatest riikidest. Viiakse läbi näidislahinguid, toimub sõjameeste marss läbi linna, kus näha erinevates vormides sõjamehi- ja tehnikat, vanavara ja käsitöölaat. Rikkalik kultuuriprogramm sõjamuuseumi õuel koos ilutulestikuga.
Valga MilFest 2022 kava
Nüüd juba traditsiooniliseks kujunenud iga-aastased Eesti Lennupäevad on Baltikumi suurim lennundusüritus. Eesti Lennupäevad said alguse 17 aastat tagasi. Initsiaatoriteks olid ja on jätkuvalt Eesti Lennundusmuuseum ja Eesti Lennuakadeemia. Suure populaarsusega ürituse kõige olulisemad partnerid on olnud Eesti Õhuvägi ja Politsei- ja Piirivalveameti Lennusalk, Tallinna Lennujaam, aga ka mitmete sõbralike riikide aerobaatika grupid. Peaesinejaks on Scandinavian Airshow.
Eesti Lennupäevad 2022 kava
Kaitseväe Akadeemia muuseumi kodulehel on vaatamiseks juba kolmas veebinäitus – Eesti Kaitseväe ja väeosade lippude ajalugu.
Eesti Kaitseväe ja väeosade lippude ajalugu
Sõjaajaloo pärandi teemaline ühine turismiprojekt Eestis ja Lätis on lõpusirgel ning kutsume Teid külastama paiku, kus toimusid olulised ajaloolised sündmused. Kõigist neist paikadest ja kohtadest ning nendega seotud inimestest ja lugudest annab hea ülevaate veebileht www.militaryheritagetourism.info
Lehel on üle 600 sõjalise pärandi objekti Eestis ja Lätis, mis keskenduvad kõige olulisematele sündmustele, isikutele ja lugudele. Samast leiab ka üle 200 sõjaajalooga seotud loo, mis alati võibolla ei pretendeeri ajaloolisele faktilisele tõele, kuid just nii mäletavad neid inimesed, kes olid nendes lugudes osalised või nendega seotud. Ka lehe külastajad saavad lisada oma mälestusi ja lugusid kommentaaride sektsiooni.
Sõjaajaloo pärandil põhinev turism
Eesti meremuuseumi, muinsuskaitseameti ja Hiiumaa militaarmuuseumi töötajate ühine uurimisretk kinnitas, et Hiiumaa lähistel on merepõhjas kahe lennuki Junkers Ju 52 MS vrakid.
Delfi Forte
Alates selle aasta algusest kuulub Eesti sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi koosseisus kaitseväe akadeemia muuseum Tartus, mille ekspositsioon keskendub Eesti kaitseväe, Kaitseliidu ja sõjalise hariduse ajaloo tutvustamisele.
Kaitseväe akadeemia muuseumi peamiseks ülesandeks jääb ka edaspidi õppetöö läbiviimise toetamine akadeemias. Muuseumi kogu sai osaks sõjamuuseumi kogust ja tehakse järk-järgult digiteerituna avalikkusele kättesaadavaks Eesti muuseumide infosüsteemis MuIS. Muuseumi kuraatorina alustas tööd Martin Beek.
Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et kaitseväe akadeemia muuseumi liitmine sõjamuuseumiga viis lõpule kaitseministeeriumi valitsemisala museoloogia-alase tegevuse koondamise ühte kompetentsikeskusesse. Juba 2020. aastal sai sõjamuuseumi osaks Kaitseliidu ajalookogu. “Sõjaajaloolise pärandi kogumine ja säilitamine toimub nüüd ühtsete põhimõtete alusel, samuti annab see võimaluse ekspositsiooni arendamiseks,“ ütles Lill. Sõjamuuseumi direktor rõhutas, et lisaks sõjalise hariduse toetamisele on sõjamuuseumi uuel Tartu osakonnal jätkuvalt tähtis roll üldhariduses. „Nii ajaloo- kui riigikaitseõpetuse õpetajaid on väga oodatud õpilastega muuseumisse ekskursioonile ja tundi läbi viima,“ sõnas Lill, lisades, et töötatakse selle nimel, et kaitseväe akadeemia muuseumi edaspidi ka linnarahvale tuttavamaks ja avatumaks muuta.
1990. aastate alguses Kaitseliidu arhiivina alguse saanud muuseum tegutses 1998. aastast kuni 2021. aastani kaitseväe akadeemia alluvuses. Muuseumi ekspositsioonis saab ülevaate mitmesugustest relvadest, aumärkidest, sümboolikast, sidetehnikast, lahingumoonast, pioneerivahenditest ja paljust muust, mida Eesti kaitsevägi ja Kaitseliit aja jooksul on kasutanud.
Kaitseväe akadeemia muuseumi Tartus kaitseväe akadeemia majas aadressil Riia 12 saab külastada etteteatamisel esmaspäevast neljapäevani kell 10.00-17.00 ja reedel 10.00-15.00. Muuseumi külastamine ja ekskursioonid on tasuta. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument.
Tallinna piiril Viimsi mõisas, endises Eesti sõjavägede ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri suveresidentsis asuv Eesti sõjamuuseum on kaitseministeeriumi haldusalas tegutsev muuseum, mis on pühendatud Eesti ja eestlastega seotud sõdade ajaloo säilitamisele, uurimisele ja eksponeerimisele.
Eesti sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi pressiteade 9.01.2022
Alanud aasta suvel saab 15 aastaseks Hiiumaal Tahkunas kunagises kordonis asuv Hiiumaa militaarmuuseum.
ERR Uudised 2.01.2022
Eesti Lennupäevad 2021 toimuvad 7.-8. augustil 2021. aastal. Nagu kõik suuremad 2020. aasta suvised massiüritused, jäid COVID-19 pandeemia ohu tõttu ära ka Eesti Lennupäevad 2020 ning Eesti Lennundusmuuseumi 20 aasta tähistamine lükkus aastasse 2021. On loota, et Eesti Lennupäevad 2021 koondavad endas ka 2020. aastal planeeritud ettevõtmisi!
Eesti Lennundusmuuseum
Reisijuht avaldab koostöös Kaitseliidu ajakirjaga Kaitse Kodu! sarja põnevaid artikleid Eesti ja ka teiste riikide kõige paeluvamatest militaarturismi objektidest. Täna tuleb juttu Eesti sõjamuuseumist Viimsis.
Eesti suurim sõjamuuseum asub Viimsis — asjaolu, mis siiani teinekord üllatab. Kui tänapäeval seostub Viimsi poolsaar eelkõige rohke elamuarendusega, siis ajalooliselt on tegu tähtsa sõjalise tugipunktiga. Nii on kindral Johan Laidonerile kuulunud Viimsi mõis sõjamuuseumile vägagi sümboolne asukoht.
Tallinna poolt tulles kulgeb tee Viimsisse mööda mererannikut ja tekib tunne, nagu sõidaksid suvitama. On ju Pirita kuurortpiirkonnana tuntud 20. sajandi algusest, mil sellest sai tallinlaste armastatuim suvituskoht. Kuid mitte ainult — ajaloo jooksul on territooriumi kaitsmiseks ikka tulnud tähelepanu pöörata ranniku kindlustamisele.
Delfi Reisijuht
Eesti Sõjaajaloo Pärand 2017–2023 - webmaster@esap.ee