Sõjamuuseumid Eestis

Uudised

24. veebruar 2018 – Lõuna Wäerind 1919

24. veebruaril 2018 kell 14 Viimsi mõisas ajalooline taaslavastuslahing “Lõuna wäerind 1919”.
Korraldavad Eesti Sõjamuuseum ja Saaremaa Sõjavara Selts.
Üritus on tasuta.

Saaremaa mees plaanib suvel Vabadussõja aegse soomusauto koopiaga paraadil osaleda

Saaremaa mees ning sõjaajaloo huviline Margus Sinimets kavatseb suvisel Kaitseliidu paraadil osaleda Vabadussõja aegse soomusauto rekonstruktsiooniga. Tegu on osaga Kaitseliidu panusest Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamisse.
GAZ 53 mootor toimib ja masinal on juba soomusauto kuju. Soomuskere pole siiski veel valmis, vaid puudu on aknaluugid, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Soomust kindlustati ilmasõjast massiliselt säilinud kaevikukilpidega. Korpuse enda soomus pidi olema ligi kaheksa sentimeetrit.
“Sest tegelikult siia lähevad kilbid ju peale. Mina ei ole näinud ühtegi pilti, kus oleks autol auk sees. Neid kilpe on küll puruks lennanud, aga auku ei ole,” rääkis Saaremaa sõjavara seltsi juhatuse liige Margus Sinimets.
Soomusauto peaks valmima järgmise aasta alguseks. Kindel plaan on osaleda suvel Kaitseliidu võidupüha paraadil.
“Paraadiks kindlasti saab valmis. Ma tahaks ikka aastapäevaks valmis saada,” ütles Sinimets.
Vabadussõja lõpuks oli Eesti vägedel üheksa soomusautot. Sõja alguses asuti neid Johan Pitka eestvõtmisel ise ehitama, aluseks ilmasõjas nähtu ja põhjaks inglise veoauto.
Pikemat käsitlust soomusauto ehitamisest saab vaadata järgmisel nädalal “Ringvaates”.

ERR uudised 24.11.2017
Artikli viide

“Kärstna lahing 1919”

TÜ ESAP korraldas 15. oktoobril 2017 Viljandi mõisa pargis taaslavastuslahingu.

Mälestuspäev 72 aastat Teisest maailmasõjast

23. septembril 2017 Eesti Vabadusvõitluse Muuseumis Lagedil.
2017-09-23 Lagedi Kutse

Valga teemapargis näeb taastatud Nõukogude tanki

Valga militaarteemapargis tehti sõidukorda Nõukogude tank T-34-85, mis Vene sõjaajaloolaste andmeil on osalenud Berliini lahingus. 1944. aastal valmistatud tanki originaalist on alles vaid kere, kogu sisemus on asendatud varuosadega, mida oli võimalik hankida ja masinale sobitada.
Võimas suitsupahvak annab märku, et mootor töötab ja 32 tonni kaaluv sõjamasin on valmis liikuma. Kaks tiiru ümber Valga militaarteemapargi hoonete olid esimesed, mis mitu aastat kestnud ümberehituse järel õnnestus teha, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
“Algul oli ainult karp – luugid kinni keevitatud, rattad kinni keevitatud, õõtshoovad kinni keevitatud ja sees oli puhas tühjus – polnud mootorit ega käigukasti, olid peaülekanded, mis on korpuse küljes. Ka torn oli keevitatud korpuse külge ja tornilaagrist oli eemaldatud kaks kolmandikku,” kirjeldas tanki üks taastajaist Raul Seidla. “Minu roll oli keevitamine, lahti lõikamine ja osade parandamine,” kirjeldas teine taastaja Toomas Palumaa.
Nuputada ja arvutada tuli päris kõvasti, sest varuosi polnud võtta. Nii sobitati tankile Vene buldooseri käigukast, mis, nagu selgus, töötab seal pareminigi kui originaal. Mootor leiti vanalt liikuvalt jõujaamalt.
“See pole mitte lihtsalt samasugune, vaid originaaltanki mootor alumiiniumplokiga. Sealt saime mootori, millel oli väga vähe töötunde,” ütles Seidla. Sõidukorda putitatud tank on osalenud lahingus ja saanud seal miinitabamuse, sest keres on praod. “Esimene tank, mis Valgas Tartu maantee ääres seisis, lasti vastu taevast. Vene valitsus otsustas seejärel tuua Valka järgmise postamenditanki. See tank seisis lihakombinaadi vastas olevas sõjaväeosas postamendi peal,” kirjeldas kolmas tankitaastaja Arnold Iprus.
Vene vägede lahkumise järel jäeti tank maha ja nüüd on see militaarteemapargis. Vene sõjaajaloolased on aidanud sõjamasina lugu uurida.
“See tank on osalenud Berliini lahingus ja viimatise militaarajaloofestivali ajal naljatasime, et pole sugugi võimatu, et Punaarmee allohvitserid Jegorov ja Kantaria võisid sellegi tanki peal olla, mis liikus Riigipäevahoonele ja kust viidi punane lipp selle katusele lehvima,” ütles Valga militaarteemapargi juhataja Meelis Kivi.
Sõidukorras tanki T-34-85 näeb nüüd Valgas asuvas Euroopa ühes omapärasemas militaarteemapargis ja selle korraldatavail sõjaajaloo üritustel.

ERR uudised 19.08.2017
Artikli viide